Yeni başlayanlar için evdeki malzemelerle kolay şıra yapımı: 

İlk defa kurulum yapacaklara yol göstermek amacıyla bu yazımız hazırlanmıştır. Şıra yapımında torba ve tencere kullanılmıştır. Torba tül perde malzemesinden yapılabilir veya bir bez torba kullanılabilir.

 

1-)   Tencerenin içine 1 lt kadar su koyalım (torbamızın yanmaması için), daha sonra torbayı tencerenin içine yerleştirip kenarlarını ip ve mandallar ile sabitleyelim.

 

2-)  Kırılmış maltı ve suyu tencereye ekleyelim. Malt ve su karışımının adı mayşedir. Su miktarı yaklaşık malt miktarının 3-4 katıdır. Mesela 6 kg malt için 18 lt su gibi (6x3=18)

 

3-)Tencerenin altını sonuna kadar açarak ve karıştırarak mayşeyi (malt ve su karışımı) 62°C 'ye kadar çıkartalım. Torbanın kenarlarını içine doğru kıvırırsak ocağımıza daha az damlama olacaktır.

 

4-)   62°C 'yi gördükten sonra tencerenin altını biraz kısarak mayşeyi 65°C'ye  getirelim.

 

5-)   Mayşe 65°C'ye gelince tencerenin üzerini ısı kaybını engellemek için kapatalım. Bu şekilde 1 saat dinlendireceğiz. Ama bir iki kez karıştırıp sıcaklığı kontrol etmeliyiz. Sıcaklık 62°C'nin altına düşerse tencerenin altını açıp mayşeyi 65°C'ye kadar tekrar ısıtalım.

 

 6-)   Bir saatin sonunda tencerenin altını açıp mayşeyi 76°C'ye kadar (ara sıra karıştırarak) ısıtalım.

 

7-)  Bu arada başka bir tencerede zaman kazanmak için su kaynatmaya başlayalım.
.

 

 8-)    Artık mayşeyi sıkma zaman geldi. Torbayı kaldırıp bir fırın ızgarasının üzerine koyarak sıkalım.  Mayşe çok sıcak olduğu için mümkünse sıkmadan önce 2 kat eldiven giyiniz.

 

9-)   Sıktıktan sonra torbayı açıp malt miktarının yaklaşık 3 katı kadar 80°C su ile yağmurlama yapabilirsiniz.   Ancak bizim yöntemimizde yağmurlama yapmıyoruz. İlk sıkım şırayı başka bir kaba aktarıyoruz.

 

10-)  Boş tencereye malt torbamız yanmasın diye yaklaşık iki litre su ekleyelim. Daha sonra sıktığımız malt torbasını tekrar tencereye aktaralım. Malt miktarının yaklaşık 3-4 katı kadar su ekleyelim (Sıcak su ekleyerek işi hızlandırabilirsiniz)

 

11-)  Mayşeyi tekrar 76°C'ye kadar (ara sıra karıştırarak) ısıtalım.

 

12-)  Mayşe 76°C'ye gelince tekrar sıkıyoruz.
.

 

13-)  Her iki sıkımda çıkan şırayı karıştırıp kaynatmaya başlıyoruz.

 

 14-)   Keskinlik (bitterness) için gerekli şerbetçi otunu ekliyoruz, keskinlik için gerekli şerbetçi otu 60 dakika kaynamalıdır. Kaynamanın son 5 dakikasında ise aroma için gerekli şerbetçiotunu ekliyoruz.
 

 

15-)   60 dakika kadar kaynayan şıramızı mümkün olduğunca çabuk soğutuyoruz. Soğutmak için su dolu pet şişeler dondurabilirsiniz. 

 

  • Bu aşamadan sonra şıraya temas eden herşey mutlaka sanite edilmiş olmalıdır. Oda sıcaklığına kadar soğuyan şıranızı fermantasyon kabına aktarıp mayayı ekleyebilirsiniz.
  • İlk şıra yapımınıza mümkün olduğunca erken başlamalısınız.
  • Tahmin edemeyeceğiniz bir takım aksilikler gelişebilir. İlk kurulumunuza ne kadar az miktar ile başlarsanız o kadar kolay olacaktır.
  • Öğrendikten sonra miktarı arttırmak daha kolay olacaktır. Bizim ilk kurulum için tavsiyemiz en fazla 15 litredir.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı